Co trzeba wiedzieć o podatku u źródła
Niezależnie od tego, w jaki sposób płatnik oblicza daninę, którą odprowadza do urzędu skarbowego od wypłat na rzecz zagranicznego usługodawcy, może ją ująć w kosztach działalności. Także gdy wcześniej przeprowadził ubruttowienie.
Cechą wyróżniającą podatek u źródła jest to, że jego podatnikiem jest odbiorca płatności, natomiast podmiot wypłacający należność pełni jedynie rolę płatnika podatku. W klasycznym przypadku odbiorca należności otrzymuje zatem kwotę pomniejszoną już o wartość podatku u źródła, pobraną przez płatnika w momencie wypłaty i przekazaną na rachunek urzędu skarbowego.
W niektórych sytuacjach strony mogą jednak postanowić, że wypłata należności nastąpi bez potrącenia podatku u źródła. W takim przypadku powszechną praktyką stosowaną przez polskie spółki jest przeprowadzenie tzw. ubruttowienia, tj. powiększenie wypłaty o taką kwotę (stanowiącą wartość podatku), aby kwoty netto otrzymane przez odbiorców po odliczeniu podatku odpowiadały wartościowo oryginalnej wartości wypłacanej należności.
Klasyfikacja w dwóch przypadkach
Powstaje wobec tego wątpliwość, czy kwota podatku u źródła wynikająca z ubruttowienia i odprowadzona przez płatnika na rachunek urzędu skarbowego może zostać zaklasyfikowana jako koszt uzyskania przychodów.
- Gdy podatek ten jest pobierany od kwoty należności w momencie jej wypłaty, uznaje się powszechnie, że zarówno kwota faktycznie wypłaconej należności, jak i przekazana kwota podatku u źródła jest kosztem uzyskania przychodu. W ustawie o CIT funkcjonuje co prawda zapis, zgodnie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta