Wypełniamy deklarację CIT-8 krok po kroku
Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych (z pewnymi wyjątkami) powinni rozliczyć się z urzędem skarbowym, składając zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) na formularzu CIT-8. Termin złożenia zeznania uzależniony jest od roku podatkowego spółki, jednak co do zasady upływa on z końcem trzeciego miesiąca następującego po zakończeniu roku podatkowego.
Przygotowanie rocznego zeznania wiąże się z koniecznością ustalenia podstawy opodatkowania CIT. Ze względu na różnice zachodzące między zasadami rachunkowości a przepisami podatkowymi, należy odpowiednio skorygować wynik finansowy wynikający z ksiąg rachunkowych.
Punktem wyjścia przy ustalaniu podstawy opodatkowania jest analiza przychodów księgowych pod kątem podatkowym. Następnie podatnik pomniejsza je o wydatki stanowiące koszty uzyskania przychodów zgodnie z przepisami podatkowymi. Różnice w podatkowym i księgowym ujęciu kosztów i przychodów powodują konieczność zwiększenia lub zmniejszenia wyniku finansowego brutto. Wynika to w szczególności z:
1) rozbieżności w kwalifikowaniu tych samych kategorii kosztów i przychodów,
2) różnic w rozpoznawaniu momentu powstawania kosztów i przychodów,
3) konieczności wykazania otrzymanych nieodpłatnie świadczeń.
Jeżeli przychody podatkowe są wyższe od kosztów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta