Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odczucia kobiecych dusz

07 marca 2016 | Kultura | Małgorzata Piwowar
Wiesław Saniewski (na zdjęciu w środku na planie „Domu kobiet”). Rocznik 1948. Reżyser, scenarzysta filmowy.  Z wykształcenia matematyk. Absolwent Studium Scenariuszowego PWSFTViT. Autor  „Nadzoru” (1983), „Sezonu na bażanty” (1985), „Dotkniętych” (1988)
autor zdjęcia: Jan Bogacz
źródło: TVP
Wiesław Saniewski (na zdjęciu w środku na planie „Domu kobiet”). Rocznik 1948. Reżyser, scenarzysta filmowy. Z wykształcenia matematyk. Absolwent Studium Scenariuszowego PWSFTViT. Autor „Nadzoru” (1983), „Sezonu na bażanty” (1985), „Dotkniętych” (1988)

Reżyser Wiesław Saniewski opowiada Małgorzacie Piwowar o dzisiejszej premierze sztuki Zofii Nałkowskiej w Teatrze TV.

"Rzeczpospolita": Czy napisany w 1930 roku „Dom kobiet" nie jest dziś ramotą obyczajową?

Wiesław Saniewski: Nie. Bo o tym, czy coś jest ramotą czy też nie, wcale nie decyduje data, a ściślej mówiąc, epoka, w której  utwór powstał. Ramota może być równie dobrze „jeszcze ciepła", napisana całkiem niedawno. To, co jest istotą sztuki Nałkowskiej, nic nie straciło na aktualności. Zmieniły się obyczaje, mentalność, ale nie natura ludzka. Adaptując niemal stuletni tekst, postanowiłem osadzić dramat we współczesności, rezygnując przy okazji z rodzajowości i anachronizmów. Wspólnie z aktorkami pracowaliśmy nad dialogami. Staraliśmy się wydobyć z nich to, co w sztuce jest ponadczasowe, wciąż żywe.

A co pana zdaniem jest w dramacie Nałkowskiej żywe i współczesne?

Przede wszystkim warstwa psychologiczna. „Dom kobiet" jest gęsty od wątków pokazujących zawiłości naszej natury, ujawniającej się w nieoczekiwany sposób w najmniej spodziewanych momentach. To opowieść o miłości i zdradzie, o śmierci bliskich, poczuciu straty i o lękach....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10387

Wydanie: 10387

Spis treści
Zamów abonament