Zastępca na część etatu i z niższą pensją
Na okres usprawiedliwionej nieobecności etatowca można przyjąć innego pracownika. Wymiar czasu pracy i wynagrodzenie mogą odbiegać od obowiązujących zastępowanego.
Obowiązujące od 22 lutego br. zmiany w kodeksie pracy nie zakazały stosowania umowy na zastępstwo. Według art. 251 § 4 k.p. można zawrzeć umowę o pracę na czas określony w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
Co istotne, takie angaże nie podlegają ograniczeniom, o których mowa w § 1 art. 251 k.p., tj. zarówno co do czasu trwania, jak i liczby umów. Limity te przewidują, że okres zatrudnienia na podstawie umowy na czas określony, a także łączny czas zatrudnienia na podstawie takich umów zawieranych między tymi samymi stronami nie może przekroczyć 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekroczyć trzech.
Wolno więc zawrzeć dłuższą umowę na czas zastępstwa oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta