Przyszłość w nowoczesnej medycynie
Marcin Staniszewski do Lublina przeniósł się ze Stanów Zjednoczonych. Tu rozwija firmę SDS Optic, która chce produkować mikrosondę laserową do diagnozowania nowotworów.
Marcin Staniszewski skończył studia inżynieryjne na uniwersytecie w Akron. Współpracował z NASA, wykładał na Harvardzie. Wybrał Lublin, bo – jak mówi – to silny ośrodek akademicki o wysokich kompetencjach, nienasycony korporacjami, gdzie łatwiej nawiązać współpracę ze środowiskiem naukowym.
– W ramach klastra rozpoczęliśmy współpracę z Uniwersytetem Medycznym i Uniwersytetem Przyrodniczym na prowadzenie badań klinicznych naszego wynalazku – mówi Marcin Staniszewski. SDS Optic to firma, która na co dzień zajmuje się projektowaniem i montażem komponentów optoelektronicznych oraz produkcją innowacyjnych rozwiązań do transmisji danych. Firma opracowała także technologię wytwarzania mikrosondy laserowej, łączącej telekomunikację z biotechnologią. To wynalazek, który ma zrewolucjonizować diagnostykę nowotworów piersi i endometrium. Badanie sondą może zastąpić standardową biopsję, która jest inwazyjną metodą wykrywania nowotworów i wiąże się z ryzykiem powikłań.
W ramach współpracy nauki z biznesem w klinice neurologii SPSK4 w Lublinie jeszcze w tym roku testowany będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta