Jakie zmiany w ocenie wypłacalności spółki
Pożyczki wspólnika na rzecz spółki kapitałowej oraz zobowiązania spółki kapitałowej wobec wspólnika z tytułu czynności o podobnych do pożyczki skutkach nie są wliczane do wartości zobowiązań pieniężnych spółki kapitałowej ustalanej dla potrzeb obliczenia, czy jest ona niewypłacalna bilansowo.
1 stycznia 2016 roku zmianie uległ art. 11 ustawy – Prawo upadłościowe, który definiuje m.in. stan niewypłacalności osoby prawnej, w tym spółek kapitałowych, oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, lecz mających zdolność prawną. Precyzyjne określenie momentu powstania niewypłacalności spółki kapitałowej ma istotne znaczenie, gdyż istnienie tego stanu wiąże się z obowiązkiem podjęcia określonych działań, w szczególności złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Zaniechanie złożenia takiego wniosku może prowadzić do odpowiedzialności majątkiem osobistym członków zarządu za zobowiązania spółki kapitałowej na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych lub Ordynacji podatkowej.
Niewypłacalność (upadłość) bilansowa
Jedną z dwóch podstaw niewypłacalności jest stan określany przez ustawodawcę, jako sytuacja, w której zobowiązania pieniężne dłużnika przekraczają wartość jego majątku przez okres 24 miesięcy. Jako majątek należy rozumieć aktywa – za wyjątkiem składników wyłączonych z masy upadłości np. składników stanowiących zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Tego rodzaju sytuacja bywa określana, jako niewypłacalność (bądź upadłość) bilansowa. Uzasadnieniem istnienia art. 11 ust. 2 prawa upadłościowego jest intencja ustawodawcy poddania jego rygorom podmiotów, których aktywa, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta