Na przekór unifikacji świata
Mieszkańcy zielonej planety dzielą się nie wedle granic i nacji, lecz według narzuconych im ról.
Monika Małkowska , publicystka „Rzeczpospolitej"
Za każdym razem, gdy oglądam najlepsze prace wyróżnione na konkursach fotoreporterskich, mimowolnie rozpatruję je wedle przynależności do kategorii.
Kadry podzielono na sześć grup, które obowiązują od początku w konkursie BZ WBK Press Foto: Życie codzienne, Wydarzenia, Człowiek, Sport, Kultura i sztuka, Przyroda. Plus największy honor – Zdjęcie Roku. Oczywiście, oglądałam kadry po selekcji dokonanej przez jury (tradycyjnie pięcioosobowego, w tym roku obradującego pod wodzą Macieja Jeziorka, poza którym głosy oddawali: Anna Brzezińska-Skarżyńska, Agnieszka Rayss, Chris Niedenthal oraz Waldemar Kompała). To ono wybrało najciekawsze pojedyncze klatki bądź fotostory z ponad 6 tysięcy nadesłanych, autorstwa prawie 350 fotografów.
Tym razem przed napisaniem niniejszego tekstu najpierw podesłano mi materiał obrazkowy – setki fotografii. Dopiero długo potem dołączono tytuły i opisy. Próbowałam więc w ciemno zgadnąć, jakie tematy i wydarzenia uwiecznili uczestnicy konkursu. To było ciekawe doświadczenie. Czasem się udawało, lecz zdarzały się kompletne pomyłki. I te kiksy uważam (dla siebie) za najbardziej pouczające. Rozbieżności między „przedstawieniem" a opisem uświadamiały mi, w jak dużej mierze opieram się na wizualnych stereotypach. Podobnie jak większość z nas.
Wydawało mi się, że w kategorii Człowiek będą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta