Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z firmowej własności nie wolno swobodnie ­korzystać

19 kwietnia 2016 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Za samowolne działania pracownika można go zwolnić dyscyplinarnie lub żądać odszkodowania. Niewykluczone, że przy przestępstwie pracodawca zawiadomi organy ścigania, aby wszczęły postępowanie karne.

Samowolne wypłacanie sobie przez pracownika zaliczki na poczet przyszłego wynagrodzenia to uzasadniony powód rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia z jego winy. Gdyby np. zatrudniony jako kierownik sklepu samowolnie wypłacił sobie z firmowej kasy zaliczkę wynagrodzenia za dwa najbliższe miesiące, szef mógłby uznać to za podstawę dyscyplinarnego zwolnienia na mocy art. 52 § 1 pkt 1 k.p. W myśl tego przepisu pracodawca rozwiązuje angaż bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie ciężkiego naruszenia przez niego podstawowych obowiązków. Z pewnością samowolna wypłata pieniędzy pracodawcy narusza podstawowy obowiązek pracowniczy, jakim jest dbanie o dobro zakładu i chronienie jego mienia (art. 100 § 2 pkt 4 k.p.). Podobnie wypowiadał się Sąd Najwyższy w wyroku z 26 maja 2000 r. (I PKN 675/99). Bez obaw więc szef rozwiąże z pracownikiem umowę w sposób natychmiastowy.

W prywatnej sprawie

Firma rozstanie się nagle z zatrudnionym także wtedy, gdy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10424

Wydanie: 10424

Spis treści
Zamów abonament