Trybunał Sprawiedliwości: korzystanie z potencjału musi być realne
Możliwość powoływania się na doświadczenie podmiotu trzeciego nie jest bezwarunkowa i może być ograniczona przez zamawiającego.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) przedstawił w jednym z ostatnich wyroków interpretację prawa unijnego w zakresie trzech istotnych z punktu widzenia praktyki zagadnień: zasad korzystania przez wykonawcę z potencjału podmiotu trzeciego, możliwości zmian oferty po jej otwarciu oraz obowiązków zamawiającego w zakresie powtórzenia aukcji elektronicznej. Został on wydany na kanwie polskiej sprawy (wyrok TSUE z 7 kwietnia 2016 r., sygn. akt C-324/14). Z pytaniami do TSUE zwróciła się Krajowa Izba Odwoławcza.
Doradztwo i szkolenie
Sprawa, która wzbudziła wątpliwości KIO, dotyczyła postępowania na całoroczne utrzymanie nawierzchni ulic. Zamawiający wymagał od wykonawców doświadczenia w zakresie realizacji prac tego rodzaju o wartości 1 mln zł w każdej z ośmiu części, na które postępowanie było podzielone. Wykonawcy mogli złożyć ofertę na całość lub dowolną liczbę części postępowania. W przypadku złożenia oferty na więcej niż jedną część wartość doświadczenia musiała być zwielokrotniona.
Jeden z wykonawców złożył ofertę na wszystkie osiem części zamówienia, w tym w zakresie wskazując sześć na własne doświadczenie, a co do dwóch części doświadczenie innego podmiotu. Wykonawca oświadczył, iż zewnętrzne doświadczenie będzie mu udostępnione w formie doradztwa i szkoleń, bez udziału podmiotu udostępniającego potencjał w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta