Utonęli, płynąc z Afryki
Tragedia na Morzu Śródziemnym wzmaga apele o porozumienie UE–Afryka Północna na wzór umowy z Turcją.
Liczba ofiar katastrofy, o której świat się dowiedział wczoraj po południu, nie jest znana. Mowa jest o 300–400 imigrantach, którzy mieli wypłynąć na czterech łodziach z wybrzeży Egiptu, kierując się prawdopodobnie na włoską Lampedusę. Byli na nich uchodźcy z Etiopii, Somalii i Erytrei. Co było przyczyną wywrócenia się łodzi, nie wiadomo. Uratowanych zostało 29 osób.
– Nie ma wątpliwości, że dokładnie po roku mamy do czynienia z wielką tragedią – oświadczył Paolo Gentiloni, włoski minister spraw zagranicznych. 18 kwietnia 2015 r. wypełniony do granic możliwości uchodźcami statek nabrał wody i zatonął, a wraz z nim około 800 osób.
Ważny szlak do Europy
W sytuacji uszczelnienia granicy turecko-greckiej liczyć się należy z coraz większą falą imigracji z Afryki Płn. W 2014 r. przez Morze Śródziemne przedostało się, głównie do Włoch, ponad 170 tys. imigrantów. W roku ubiegłym było ich 153 tys., natomiast dwa lata wcześniej zaledwie 40 tys. Tymczasem od początku tego roku tą drogą dotarło do Włoch 24 tys. imigrantów. Jedynie w marcu było ich 9 tys. W marcu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta