Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szef weźmie udział w postępowaniu

19 kwietnia 2016 | Administracja | Małgorzata Jankowska

Zaskarżyć orzeczenie komisji lekarskiej do sądu może nie tylko funkcjonariusz, ale też jego przełożony. Nawet jeśli wcześniej nie kwestionował treści takiego orzeczenia.

Komisje lekarskie podległe ministrowi spraw wewnętrznych i administracji oceniają zdolność fizyczną i psychiczną funkcjonariuszy do pełnienia służby, a także orzekają m.in. o tym, czy ich niezdolność do służby z powodu choroby pozostaje w związku z jej szczególnymi warunkami lub właściwościami. Wydają więc orzeczenia o stanie zdrowia i stopniu zdolności do służby, jak również o stopniu uszczerbku na zdrowiu, związku schorzeń i ułomności ze służbą. Oczywiście nie tylko (>patrz ramka). Komisje te zajmują się bowiem także wybranymi kategoriami pracowników, np. do ich zadań należy ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej kandydatów do pracy w wyodrębnionych komórkach organizacyjnych kontroli skarbowej, inspektorów i pracowników zatrudnionych w tych komórkach. Wszystkie ich zadania określa art. 1 ustawy z 28 listopada 2014 r. o komisjach lekarskich podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, dalej ustawa o komisjach. Od ich rozstrzygnięć zależy zatem nie tylko otrzymanie przez funkcjonariuszy określonych świadczeń i ich wysokość, ale także dalsze ich funkcjonowanie w danej służbie. Stąd tak duże znaczenie postępowania odwoławczego oraz kontroli sądowej tych orzeczeń. W tej ostatniej kwestii przepisy ustawy o komisjach milczą, co nie znaczy, że taka kontrola jest niedopuszczalna.

Postępowanie odwoławcze

Zgodnie z ustawą o komisjach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10424

Wydanie: 10424

Spis treści
Zamów abonament