Wyspecjalizowany sędzia szybciej zakończy proces
Każdy sędzia ma mieć wiedzę podstawową i dodatkową. Zdobywać ma je już podczas aplikacji i asesury, a także licznych szkoleń.
agata Łukaszewicz
Blisko 10-tysięczną rzeszę sędziów czekają spore zmiany. W zapowiadanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości reformie Temidy resort chce postawić na sędziowskie specjalizacje. Obok dotychczasowych: karnej, cywilnej, gospodarczej, pracy, upadłościowej czy rejestrów sądowych, pojawią się nowe. Egzekucyjna, do rozpoznania spraw nieprocesowych, wykonawcza, własności intelektualnej czy białych kołnierzyków – to tylko przykładowe.
– Prokuratura już zmierza w kierunku specjalizacji. Adwokaci czy radcy od dawna je mają, więc trudno, by jedynym ogniwem niewyspecjalizowanym był sąd – argumentuje ministerstwo.
– To bardzo dobry pomysł – oceniają zgodnie sędziowie, choć, jak przyznają, w mniejszych sądach sobie tego nie wyobrażają.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta