Zasiłek wzrośnie po rozwiązaniu umowy
Podstawę zasiłku chorobowego w trakcie zatrudnienia i po jego ustaniu ustala się inaczej. Składniki, które w czasie trwania stosunku pracy nie były włączane do podstawy, po jego ustaniu zostają do niej wliczone.
Prawo do wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego ma każdy pracownik, który do tego się kwalifikuje. Zasiłek przysługuje z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego, a podstawowym warunkiem jego otrzymania jest podleganie tym ubezpieczeniom.
Nie zawsze trzeba czekać
W niektórych sytuacjach zasiłek chorobowy przysługuje po upływie okresu wyczekiwania, który uzależ- niony jest od długości podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Gdy to ubezpieczenie jest obowiązkowe, okres wyczekiwania to tylko 30 dni, przy dobrowolnym trzy razy więcej (90 dni).
Składniki w podstawie
Podstawę zasiłku chorobowego oblicza się co do zasady z 12 miesięcy poprzedzających niezdolność do pracy. Nie ustala się jej na nowo przy kolejnej absencji, jeśli przerwa od ustania poprzedniej trwała krócej niż trzy miesiące kalendarzowe.
Ciągłość podstawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta