Siła kolejnego zawezwania do próby ugodowej
Sąd rozpoznający powództwo, w którym powód dochodzi zaspokojenia roszczeń, zbada w szczególności, jaki był cel kolejnego zawezwania do ugody.
Zgodnie z art. 123 § 1 pkt 1 Kodeksu cywilnego bieg przedawnienia przerywa się przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia.
Zarówno w doktrynie jak i w orzecznictwie ugruntował się pogląd, że do czynności przerywających bieg przedawnienia roszczeń w rozumieniu tego przepisu zalicza się zawezwanie do próby ugodowej określone w art. 184–186 Kodeksu postępowania cywilnego. Większych wątpliwości nie budzi skutek w postaci przerwania biegu przedawnienia przez pierwsze zawezwanie do próby ugodowej.
Jest sporna kwestia
Jednak od pewnego czasu sporna stała się kwestia, czy analogiczny skutek odnosi kolejne zawezwanie do próby ugodowej.
Na przestrzeni ostatnich lat niejednolicie wypowiadały się w tej kwestii sądy apelacyjne. W styczniu do sprawy odniósł się Sąd Najwyższy.
W wyroku z 28 stycznia 2016 r., III CSK 50/15, SN wyraził pogląd, zgodnie z którym kolejne zawezwanie do próby ugodowej jest czynnością, która może wywołać skutek w postaci przerwania biegu przedawnienia z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta