Whistleblowing na rynku finansowym?
Nikt nie wskaże nieprawidłowości w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa tak dokładnie jak osoba w nim zatrudniona. W wykrywaniu nadużyć ma pomóc nowa unijna dyrektywa – piszą prawnicy.
Wśród licznych zmian, które na rynek finansowy wprowadzi rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie MAR), znajduje się tzw. instytucja whistleblowing. Jest to sformalizowany tryb zgłaszania zauważonych nieprawidłowości w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Za naruszenie przepisów rozporządzenia MAR grozić mogą wysokie kary finansowe. Termin whistleblowing wywodzi się z tradycji anglosaskiej, ale przyjął się też w innych jurysdykcjach, w tym w prawie europejskim. Ze względu na brak adekwatnego określenia, które nie byłoby w języku polskim pejoratywne, tradycyjnie mówi się o „sygnalizowaniu", a o whistleblowerze jako „zgłaszającym" lub "sygnaliście".
Bez zamiatania pod dywan
Rozporządzenie MAR będzie bezpośrednio stosowane w Polsce od 3 lipca 2016 r. Ze względu na brak możliwości wprowadzenia jednolitych rozwiązań prawnych w zakresie zgłaszania naruszeń jego przepisów wydano dyrektywę wykonawczą Komisji (UE) 2015/2392 z 17 grudnia 2015 r. w sprawie rozporządzenia MAR w odniesieniu do zgłaszania właściwym organom rzeczywistych lub potencjalnych naruszeń tego rozporządzenia (dyrektywa wykonawcza). Dyrektywa wykonawcza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta