Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szansa na ofensywną politykę klimatyczną Polski

22 kwietnia 2016 | Ekonomia
źródło: materiały prasowe

Czy porozumienie paryskie okaże się przełomem w globalnej walce ze zmianami klimatu oraz co to oznacza dla Polski – zastanawia się ekspert.

marcin stoczkiewicz

Przy okazji konferencji stron COP21 kwestionowano prawne znaczenie umowy globalnej. Niesłusznie. Porozumienie paryskie stanowi traktat w rozumieniu konwencji wiedeńskiej i ma charakter prawnie wiążący, będąc jednak mieszanką twardych zobowiązań, deklaracji oraz wyrazów wspólnych intencji stron. Najmocniejszym elementem Paryża zostały proceduralne postanowienia dotyczące tzw. wkładów krajowych (National Determined Contrubutions). Porozumienie to, w przeciwieństwie do protokołu z Kioto, nie zawiera twardych zobowiązań dotyczących redukcji emisji.

Brak zobowiązań materialnych i nastawienie na dobrowolne wkłady krajowe decydują o elastyczności porozumienia, będąc ceną za jego powszechność. Jednak to jego powszechność jest najlepszym gwarantem skuteczności. Badania dotyczące skuteczności prawa międzynarodowego wskazują, że najpełniej wdrażane są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10427

Wydanie: 10427

Spis treści
Zamów abonament