Zasiłek dla ojca z przerwą na szpital
Pobieranie zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego można przerwać na czas pobytu dziecka na szpitalnym oddziale. Pozostałą jego część ojciec wybierze bezpośrednio po wypisaniu malucha z lecznicy.
Radosław Kaczmarek
Aby mieć prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego, ojciec musi wychowywać dziecko. Korzystanie z tego uprawnienia nie zależy od statusu związku rodziców. Rodzice nie muszą zatem pozostawać w związku małżeńskim, konkubinacie, nie muszą nawet prowadzić wspólnego gospodarstwa domowego.
Prawo niezależne od innych
Zasiłek macierzyńskie przez okres ustalony przepisami kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego przysługuje ubezpieczonemu:
- któremu urodziło się dziecko,
- który przysposobił dziecko w wieku do siódmego roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, dziecko w wieku do 10. roku życia.
Zasiłek ten ma swój samodzielny charakter, czyli przysługuje niezależnie od uprawnień innych osób. Warunkiem jest, aby osoba występująca z wnioskiem o zasiłek macierzyński pozostawała w ubezpieczeniu chorobowym – dobrowolnie (np. z tytułu zatrunienia umowa-zlecenie, prowadzenie pozarolniczej działalności) lub obowiązkowo z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę. Zasiłek dla ojca nie zależy od prawa do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego przysługującego matce dziecka. Z zasiłku macierzyńskiego podczas urlopu ojcowskiego ubezpieczony tata może skorzystać w tym samym czasie, kiedy matka dziecka pobiera zasiłek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta