Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Weto szefa dla żądania urlopu tylko wyjątkowo

31 maja 2016 | Dobra Firma
źródło: materiały prasowe


Pracownik ma prawo skorzystać z czterech dni wolnego w roku w nagłym terminie. Tylko szczególne okoliczności firmowe uzasadniają brak zgody na ich udzielenie. 
Lakoniczny komunikat pracodawcy odmawiający tego urlopu to za mało.

Rozmaite sytuacje losowe powodują, że niekiedy przyjście do pracy jest kłopotliwe czy wręcz niemożliwe. Dzieje się tak w razie domowej awarii czy nagłego zamknięcia żłobka, do którego uczęszcza dziecko pracownika. Takim nieprzewidzianym okolicznościom służy zagwarantowany w art. 167 [2] kodeksu pracy tzw. urlop na żądanie. Nie jest to dodatkowe ekstrawolne, ale cztery dni wchodzące w zakres standardowego wymiaru wakacji każdego zatrudnionego – 20 lub 26 dni.

Co do zasady obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie na żądanie pracownika czterech dni urlopu w roku kalendarzowym w terminie, który określi zatrudniony. Choć przepisy wprost na to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10458

Wydanie: 10458

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament