Dla kogo funkcje w spółce
Członkowie rady nadzorczej reprezentujący w spółce jednostkę samorządu terytorialnego powinni mieć zdany egzamin przewidziany w przepisach o komercjalizacji i prywatyzacji.
W art. 9 ust. 1 ustawy o gospodarce komunalnej (dalej u.g.k.) przewidziano, że jednostki samorządu terytorialnego (dalej j.s.t.) mogą tworzyć spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjne, a także przystępować do takich spółek. W celu wykonania umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym j.s.t. mogą tworzyć także spółki komandytowe lub komandytowo-akcyjne (art. 9 ust. 2 u.g.k.). W myśl art. 10a ust. 1 u.g.k. w spółkach z udziałem j.s.t. (chodzi o spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjne lub komandytowo-akcyjne) działa rada nadzorcza. Dotyczy to każdej takiej spółki, w której j.s.t. ma co najmniej jeden udział lub akcję. Dodatkowo w spółkach z większościowym udziałem j.s.t. kadencja członka rady nadzorczej trwa trzy lata (art. 10a ust. 3 u.g.k.). Regulacje te stanowią przepisy szczególne w stosunku do zasad określonych w kodeksie spółek handlowych, w którym przewidziano m.in., że członków rady nadzorczej spółki z o.o. powołuje się na rok, jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej (art. 216 § 1 k.s.h.), a kadencja członka rady nadzorczej spółki akcyjnej nie może być dłuższa niż pięć lat (art. 386 § 1 k.s.h.).
W spółce z o.o. przy powołaniu członków rady nadzorczej na okres dłuższy niż rok ich mandaty wygasają z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta