Pułapki procesu inwestycyjnego
Obszar oddziaływania obiektu może wykraczać poza granice działki, a legitymowanie się prawem do dysponowania tylko tą nieruchomością może się okazać niewystarczające.
Wydawać by się mogło, iż posiadanie tytułu prawnego do nieruchomości zapewni możliwość zrealizowania na niej inwestycji, a jej ramy przestrzenne i oddziaływanie zamkną się w granicach tej nieruchomości. Nic bardziej mylnego. Obszar oddziaływania obiektu może bowiem wykraczać poza działkę gruntu, na której będzie posadowiony. W praktyce taka sytuacja zdarza się bardzo często, spędzając sen z powiek niejednemu inwestorowi.
Dysponowanie nieruchomością
W ustawie z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane zostało wyjaśnione zarówno pojęcie prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, jak i obszaru oddziaływania obiektu. Wprowadzenie tych definicji legalnych, którego celem było usunięcie wątpliwości praktycznych pojawiających się w procesie budowlanym, nie spełniło dostatecznie swojej roli.
Zgodnie z art. 3 pkt 11 prawa budowlanego pierwsze z pojęć jest rozumiane jako tytuł prawny wynikający z:
- prawa własności,
- użytkowania wieczystego,
- zarządu,
- ograniczonego prawa rzeczowego (np. użytkowania, służebności) albo stosunku zobowiązaniowego (np. umowy dzierżawy zawierającej stosowne zapisy), przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych (a zatem budowy czy też prac polegających na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego).
Co istotne, nie trzeba być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta