Kto może wnosić projekty uchwał
Podmioty, którym przysługuje inicjatywa uchwałodawcza, określa statut danej gminy. Poza radnymi czy komisjami rady mogą być to także mieszkańcy wspólnoty.
Przepisy ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (dalej: usg) nie określają katalogu podmiotów, którym przysługuje inicjatywa uchwałodawcza. Jedynie w art. 30 ust. 2 pkt 2 usg jest mowa o tym, że do zadań wójta należy w szczególności przygotowywanie projektów uchwał rady gminy. Nie jest to jednak jedyny organ, któremu przysługuje prawo wnoszenia projektów uchwał. Szczegółową listę takich podmiotów może określić statut danej jednostki samorządu terytorialnego.
Potrzebna regulacja
Zgodnie z art. 22 ust. 1 usg statut określa organizację wewnętrzną oraz tryb pracy organów gminy. Wojewoda dolnośląski w rozstrzygnięciu nadzorczym z 4 lipca 2014 r. (znak: NK-N.4131.14.5.2014.SP1) stwierdził, że do spraw mieszczących się w pojęciu trybu pracy rady gminy zaliczyć należy w szczególności inicjatywę uchwałodawczą, czyli szczegółowe uregulowania w zakresie wskazania podmiotów, formy i trybu jej przeprowadzania wobec rady gminy, uprawnienia mieszkańców gminy oraz ich organizacji w zakresie kierowania do rady wniosków o podejmowanie uchwał w sprawie niezastrzeżonej do właściwości innych organów i podmiotów.
Odmienne poglądy
W orzecznictwie wykształciły się dwa przeciwstawne stanowiska odnośnie do dopuszczalności wprowadzania do statutów gmin...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta