Nabywanie nieruchomości rolnych na nowych zasadach
Agencja Nieruchomości Rolnych może sprzedawać nieruchomości wymienione w ustawie i pozostałe za zgodą ministra właściwego do spraw rozwoju wsi. Większe ograniczenia dotyczą nieruchomości prywatnych.
30 kwietnia 2016 roku weszła w życie ustawa z 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw. Wbrew tytułowi, akt ten nie wprowadza bezwzględnego zakazu zbywania nieruchomości Skarbu Państwa, zgromadzonych w wymienionym Zasobie (dalej: Zasób WRSP). Z treści ustawy wynika, że gospodarująca Zasobem WRSP Agencja Nieruchomości Rolnych (dalej: ANR) może sprzedawać nieruchomości wymienione w ustawie (ogólnie mówiąc, zdefiniowane jako nieruchomości o charakterze nierolnym i nieruchomości rolne do 2 hektarów), jak i wszystkie pozostałe, za zgodą ministra właściwego do spraw rozwoju wsi. Znacznie silniejsze ograniczenia dotyczą nieruchomości prywatnych. Ustawa z 30 kwietnia 2016 wprowadza gruntowną nowelę ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (dalej: ustawa). Poniżej przedstawione zostaną jej zasadnicze założenia.
Dwie zasady
Działanie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oparte jest na dwóch podstawowych zasadach:
Zasada I:
Nieruchomości rolne mogą nabywać jedynie rolnicy indywidualni
Wyjątki:
A) Są to podmioty wymienione w ustawie. Ich katalog zawarty jest w art. 2a ust.3 i obejmuje: osoby bliskie względem zbywcy (zdefiniowane w ustawie – zstępni, wstępni, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta