Niesubordynacja szybko pozbawi podwładnego etatu
Jeśli pracownik odmawia realizacji poleceń służbowych przełożonych, jest to uzasadniony powód rozwiązania z nim umowy o pracę, a nawet dyscyplinarnego zwolnienia.
Obowiązek wykonywania przez etatowca poleceń pracodawcy wynika z samej istoty stosunku pracy. Wskazuje na to przede wszystkim art. 22 § 1 kodeksu pracy. Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się wykonywać pracę określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym. Dlatego zatrudnieni w stosunku pracy muszą podporządkować się poleceniom przełożonych, jeżeli dotyczą one pracy i nie są sprzeczne z prawem lub z umową o pracę.
Kwestionowanie decyzji
Pracownik nie może samowolnie odmówić wykonania polecenia przełożonego, uznając np., że nie poprawi ono efektywności czy jakości wykonywanej przez niego pracy. Musi np. podporządkować się poleceniu szefa stawienia się do pracy w sobotę, choćby nawet uważał, że fir- ma nie zorganizowała w tym dniu odpowiedniego zaplecza technicznego. Odmowa podporządkowania się dyspozycjom pracodawcy, które dotyczą organizacji i sposobu wykonywania pracy, może stanowić uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia. Zwracał na to uwagę także Sąd Najwyższy w wyroku z 10...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta