Inspekcja prześwietli pracodawców, umowy i informacje
Skargę na działalność pracodawcy kieruje się do okręgowego inspektoratu pracy właściwego do rozpatrzenia sprawy ze względu na siedzibę firmy. Nie może być ona anonimowa i pozbawiona adresu zakładu.
Na pytania pracowników i pracodawców odpowiada Wiesław Piesio z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie
Dwie niedziele od decyzji do rozstania
TERMINY
Jeśli staż pracy nie przekracza sześciu miesięcy, okres wypowiedzenia angażu terminowego będzie wynosić dwa tygodnie.
- Jaki okres wypowiedzenia obowiązuje przy umowie o pracę zawartej na czas określony od 26 kwietnia 2013 r. do 31 grudnia 2016 r., jeśli wypowiedzenie chcę złożyć pracodawcy w czerwcu 2016 r.?
Zgodnie z art. 16 ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2015 r., poz. 1220; dalej: nowelizacja) przy ustalaniu długości okresu wypowiedzenia umów o pracę na czas określony, trwających w dniu wejścia w życie tej ustawy, których wypowiedzenie następuje, począwszy od dnia jej wejścia w życie, nie uwzględnia się okresów zatrudnienia u pracodawcy przypadających przed dniem wejścia w życie nowelizacji.
Stosownie do tego przepisu, jeżeli pracownik wypowie umowę okresową w maju 2016 r., to zgodnie z nowym brzmieniem art. 36 § 1 k.p. oraz tym, że od 22 lutego 2016 r. do czerwca 2016 r. (nawet do końca tego miesiąca) zatrudnienie nie przekracza sześciu miesięcy, okres wypowiedzenia umowy wyniesie dwa tygodnie.
Wystarczy zwykły e-mail
Obowiązki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta