Nowego urzędnika trzeba przygotować do pracy
Osobę zatrudnianą po raz pierwszy na stanowisku urzędniczym należy skierować do odbycia służby przygotowawczej, której celem jest teoretyczne i praktyczne przygotowanie do wykonywania obowiązków.
Obowiązek odbycia służby przygotowawczej przez pracowników samorządowych podejmujących po raz pierwszy pracę na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym wprowadziła ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych. Zgodnie z jej art. 19 ust. 2 decyzję w sprawie skierowania do służby przygotowawczej i jej zakresu podejmuje kierownik jednostki, w której pracownik jest zatrudniony, biorąc pod uwagę poziom przygotowania pracownika do wykonywania obowiązków wynikających z opisu stanowiska oraz na podstawie opinii osoby kierującej komórką organizacyjną, w której pracownik jest zatrudniony.
Pracownicy skierowani do odbycia służby przygotowawczej są zatrudniani na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony. Zgodnie bowiem z art. 16 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych w przypadku osób podejmujących po raz pierwszy pracę na stanowisku urzędniczym, w tym na kierowniczym stanowisku urzędniczym, umowę o pracę zawiera się na czas określony, nie dłuższy niż sześć miesięcy.
Aplikacja administracyjna
Celem służby przygotowawczej jest teoretyczne i praktyczne przygotowanie pracownika do należytego wykonywania obowiązków służbowych.
– Jest to w istocie aplikacja administracyjna, gdyż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta