Gdy jest następne dziecko, będzie też nowe świadczenie
Pracownica, która urodzi, będąc na urlopie rodzicielskim, nabywa prawo do kolejnego urlopu macierzyńskiego. Za ten czas dostanie też pieniądze z ZUS.
Podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego w związku z urlopem rodzicielskim w okresie opieki nad dzieckiem pracownica lub ubezpieczona niebędąca pracownicą rodzi kolejne dziecko. Powstaje wówczas wątpliwość, czy nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres podstawowego urlopu macierzyńskiego oraz czy ma prawo do dalszej części urlopu rodzicielskiego.
- Pracownica pobiera zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego na pierwsze dziecko, które urodziła w zeszłym roku. Teraz ponownie jest w ciąży i poród nastąpi w czasie urlopu rodzicielskiego. Czy w takiej sytuacji będzie mogła skorzystać z urlopu macierzyńskiego oraz uzyska z tego tytułu zasiłek macierzyński? – pyta czytelniczka.
Z racji urodzenia kolejnego dziecka na urlopie rodzicielskim pracownica ma prawo rozpocząć urlop macierzyński za jego podstawowy okres, tj. 20 tygodni nie później niż od dnia porodu. Za ten czas nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego.
Dla kogo macierzyński
W myśl art. 29 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 372) zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego:
- urodziła dziecko,
- przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do siódmego roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta