Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od kierownika wymagamy większej staranności

07 czerwca 2016 | Dobra Firma | Marcin Nagórek


Przy wymówieniu szef nie może powołać się wyłącznie na utratę zaufania do pracownika w oderwaniu od okoliczności związanych z przebiegiem jego zatrudnienia i naruszeniem powinności służbowych.

- Za wypowiedzeniem zwolniłem kierownika produkcji z powodu utraty zaufania i naruszenia obowiązków. Wielokrotnie dopuszczał m.in. podległego mu pracownika do pracy po alkoholu (maszyna stolarska) i tolerował naruszenia BHP, co mogło spowodować szkody dla firmy. W zakresie obowiązków miał m.in. nadzór nad pracownikami, czego nie dopełniał. Zwolniony zapowiedział, że skieruje sprawę do sądu o odszkodowanie za niezgodne z prawem wymówienie, bo sama utrata zaufania nie wystarczy, a poza tym każdorazowo musiałby badać trzeźwość podległego pracownika. Czy moje postępowanie było prawnie uzasadnione? Czy ryzykuję, że sąd przyzna zwolnionemu odszkodowanie? – pyta czytelnik.

Zgodnie z art. 100 § 1 kodeksu pracy pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. Natomiast z § 2 tego przepisu wynika, że pracownik musi w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10464

Wydanie: 10464

Spis treści
Zamów abonament