Mieszkaniec ma prawo wiedzieć, ile kosztuje utrzymanie prawnika
Dane o kosztach utrzymania etatu radcy prawnego obsługującego powiat i jego wynagrodzeniu mają charakter publiczny. Starosta musi je ujawnić.
Dariusz G. (dane zmienione) zwrócił się do starosty o udostępnienie informacji publicznej o tym, w jaki sposób realizuje się w urzędzie powiatowym obsługę prawną oraz ile miesięcznie kosztuje etat radcy prawnego. Starosta udzielił informacji, ale tylko, co do sposobu realizacji obsługi prawnej. Natomiast odmówił udostępnienia danych, co do etatu prawnika.
Radca to nie funkcjonariusz
Dariusz G. odwołał się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi. A SKO uznało, że starosta ma rację. Według niego radca prawny nie pełni funkcji publicznej. Żądanie jest, więc bezpodstawne.
Kolegium zacytowało jednocześnie art. 5 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej. Wynika z niego, że kwalifikacja żądanych informacji, jako publicznych nie skutkuje automatycznym ich udzieleniem zainteresowanemu. Konieczna jest, bowiem ocena, czy nie zaistniała jedna z dwóch przesłanek, która ten dostęp wyłącza. Chodzi o prywatność osoby fizycznej oraz tajemnicę przedsiębiorcy.
SKO przypominało też, że ustawodawca zastrzegł, że ochrona prywatności nie może dotyczyć informacji o osobach pełniących funkcje publiczne i mających związek z pełnieniem tych funkcji oraz kiedy osoba fizyczna lub przedsiębiorca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta