Zmiany w prawie zamówień publicznych
Wykonawcy składać będą Jednolity Europejski Dokument Zamówienia. Będzie on zawierać informacje o postępowaniu oraz zamawiającym, a także dane, które dotychczas zamawiający weryfikowali na podstawie dostarczanych przez wykonawcę dokumentów.
Sejm 13 maja uchwalił nowelizację ustawy Prawo zamówień publicznych. I chociaż jeszcze trwają prace w Senacie, można przypuszczać, że nie zostaną wprowadzone do ustawy istotne zmiany. Była ona nowelizowana już kilkadziesiąt razy, jednak dopiero ta ostatnia zmiana aspiruje do miana systemowej. Czy rzeczywiście należy spodziewać się rewolucji czy może, mimo szumnych zapowiedzi, niewiele się zmieni?
Ma być łatwiej...
Jednym z głównych celów przyświecających ustawodawcy unijnemu (a w ślad za nim, również polskiemu) jest uproszczenie i odformalizowanie procedury. Nadmierny formalizm i biurokracja od lat stanowią bowiem jedną z głównych przeszkód w ubieganiu się o udzielenie zamówienia. Wykonawcy narzekają na konieczność gromadzenia i składania licznych dokumentów na potrzeby każdego postępowania, w którym uczestniczą, zamawiający muszą natomiast je wszystkie przeanalizować i ocenić.
Teraz wszyscy wykonawcy składać będą Jednolity Europejski Dokument Zamówienia. Jest to wstępny, tożsamy we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej dokument. Zawierać on będzie informacje o postępowaniu oraz zamawiającym, a także wszystkie dane, które dotychczas zamawiający weryfikowali na podstawie dostarczanych przez wykonawcę dokumentów (dotyczące niepodlegania wykluczeniu, spełnienia warunków udziału w postępowaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta