Centralizacja rozliczeń VAT w gminach
Dobrowolna korekta rozliczeń VAT za poprzednie lata w związku z centralizacją rozliczeń podatku VAT gminy może spowodować konieczność zwrotu części otrzymanych wcześniej środków europejskich.
Środki pochodzące z funduszy europejskich stały się od 2004 r. jednym z ważniejszych źródeł finansowania inwestycji realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Duża część środków finansowych w funduszach europejskich zarezerwowana jest na potrzeby działań związanych z ochroną środowiska, infrastrukturą transportową, edukacją, czy kwestiami społecznymi realizowanymi przez jednostki samorządu terytorialnego. Jednak beneficjenci powyższych funduszy obowiązani są do przestrzegania ściśle określonych wymogów co do posiadanej dokumentacji oraz wydatkowania otrzymanych środków.
Co orzekł Trybunał
Zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 29 września 2015 r. w sprawie C-276/14 gmina Wrocław przeciwko ministrowi finansów, jednostki budżetowe gminy nie są podatnikami podatku od towarów i usług odrębnymi od gminy. Zdaniem Trybunału podmiot prawa publicznego może zostać uznany za podatnika w rozumieniu dyrektywy VAT, jeśli samodzielnie prowadzi działalność gospodarczą.
Gminne jednostki budżetowe wykonują działalność gospodarczą powierzoną im w imieniu i na rachunek gminy, nie ponoszą odpowiedzialności za szkody wyrządzone tą działalnością, ani nie ponoszą ryzyka gospodarczego tej działalności. Tym samym nie spełniają one kryterium samodzielności przewidzianego w przepisie i nie mogą być uznane za odrębnych podatników...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta