Żołnierz odpowiada dyscyplinarnie za niestawiennictwo
Nie można ukarać grzywną żołnierza w czynnej służbie wojskowej, jeśli mimo wezwania, nie stawił się jako świadek. Zamiast tego organ występuje do dowódcy jednostki, w której ta osoba pełni służbę, o pociągnięcie jej do odpowiedzialności dyscyplinarnej.
- W toku postępowania administracyjnego, na wezwanie w charakterze świadka nie stawił się żołnierz pełniący służbę przygotowawczą. Czy organ prowadzący postępowanie może doprowadzić do ukarania go za to przez dowódcę jednostki wojskowej?
Tak.
W myśl art. 88 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) osoba obowiązana do osobistego stawienia się, która - mimo prawidłowego wezwania - nie stawiła się bez uzasadnionej przyczyny jako świadek lub biegły albo bezzasadnie odmówiła złożenia zeznania, wydania opinii, okazania przedmiotu oględzin albo udziału w innej czynności urzędowej, może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta