Urlop na żądanie nie przedłuży wczasów
Pracodawca nie musi udzielić natychmiastowego wolnego w terminie wskazanym przez zatrudnionego. Gdy obecność w pracy jest konieczna, szef odrzuci prośbę o sztukowanie wakacji. Brak zgody na dodanie do zaplanowanego wypoczynku części na żądanie nie jest odwołaniem z urlopu.
Urlop wypoczynkowy trwa w ustalonym przez strony terminie. Zbliżający się koniec wolnego może zachęcać do jego przedłużenia, np. urlopem na żądanie. To jednak ryzykowne posunięcie. Z ważnych względów pracodawca może nie zgodzić się na skorzystanie z tej formy bezpośrednio po wcześniej zaplanowanym wypoczynku.
Co do zasady urlopu wypoczynkowego udziela się zgodnie z planem urlopów. Ustala go pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski zatrudnionych oraz konieczność zorganizowania niezakłóconej pracy. Gdy funkcjonująca w firmie organizacja związkowa zgodzi się na to, nie jest ustalany plan urlopów. Podobnie w zakładzie, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta