Wypłata macierzyńskiego jeszcze przez jakiś czas po śmierci dziecka
Kobieta, której umrze narodzone dziecko, nie może wrócić do pracy przed upływem ośmiu tygodni od porodu i nie wcześniej niż po upływie tygodnia od tej tragedii.
W razie urodzenia martwego dziecka lub gdy umrze ono niedługo po urodzeniu, kobieta musi mieć stworzone warunki do regeneracji sił po porodzie i do powrotu po takiej tragedii do pełnej sprawności psychofizycznej. Taką możliwość daje jej czas urlopu macierzyńskiego, z jakiego może skorzystać, choć jego okres nie zawsze musi być wystarczający.
W myśl art. 29a ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 372; dalej: ustawa zasiłkowa) pracownicy przysługuje prawo do podstawowego zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka przez okres ustalony w art. 180 kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego. Następnym etapem, jeśli rodzice chcą dłużej opiekować się niemowlakiem, jest zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego, który trwa od 32 do 34 tygodni, w zależności od tego, czy matka rodzi jedno, czy więcej dzieci.
Przed ósmym tygodniem
W przypadku tragedii rodzinnej, jaką jest urodzenie martwego dziecka lub jego śmierć przed upływem 8 tygodni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta