Ważne informacje trzeba udostępniać zgodnie z prawem
Spółka nie może przekazywać określonych danych wybranemu akcjonariuszowi z pominięciem innych, bez względu na stan jego zaangażowania kapitałowego w tym podmiocie.
Uprawnienie akcjonariusza do uzyskiwania informacji o spółce akcyj- nej jest niezależne od wielkości jego zaangażowania kapitałowego w spółkę, czyli przysługuje bez względu na liczbę posiadanych przez niego akcji. Obowiązujące w tym zakresie przepisy nie rozróżniają pod tym względem akcjonariuszy mniejszościowych i większościowych. Zgodnie z art. 428 kodeksu spółek handlowych akcjonariusz spółki akcyjnej może wykonywać swoje uprawnienie do uzyskania informacji o spółce w trakcie obrad walnego zgromadzenia (art. 428 § 1 k.s.h.), oraz poza nim (art. 428 § 6 k.s.h.).
Równe uprawnienia
Informacje udzielone akcjonariuszowi poza walnym zgromadzeniem wraz z podaniem daty ich przekazania i wskazaniem akcjonariusza, który informacje otrzymał, powinny być przekazane na piśmie w materiałach przygotowywanych przez zarząd na najbliższe walne zgromadzenie. Materiały te nie muszą powielać informacji już przekazanych do wiadomości publicznej (np. w publikacjach prasowych) oraz informacji już przekazanych na walnym zgromadzeniu w trybie art. 428 § 1. Wynika to z tego, że informacje udzielone przez zarząd jednemu akcjonariuszowi powinny zostać udostępnione innym akcjonariuszom. Nie mogą one...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta