Jakby nie było granic
Traktat z 1991 r. otworzył wyjątkową drogę rozwoju regionu lubuskiego i jego gmin w oparciu o współpracę z Niemcami.
Ćwierćwiecze współpracy polsko-niemieckiej pozwoliło na realizację wspólnych przedsięwzięć, służących rozwojowi pogranicza. Z racji położenia naturalnymi partnerami województwa lubuskiego są sąsiednie landy niemieckie - Brandenburgia (formalnie od 2000 r. ) i Saksonia (od 2008 r.). – W tym czasie zrealizowaliśmy wspólnie setki dużych i tysiące małych projektów transgranicznych, na wszystkich szczeblach samorządu. Mamy wiele przykładów doskonałej współpracy – podkreśla Michał Iwanowski, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.
Czas pogranicza
Przykładem dobrego wykorzystania środków na pograniczu są zarówno polsko-niemieckie przedszkola, szkoły, czy wspólne biura, ale również miejsca spotkań, w których mieszkańcy obu krajów poznają kulturę, historię i zwyczaje drugiego narodu. Często zresztą wspólną. Potwierdza to Zbigniew Barski, wójt wiejskiej gminy Gubin. - Nazwałbym to szeroko pojętą wymianą międzyludzką. Dla mieszkańców Gubina to niezwykle cenne - mówi wójt Barski.
To chociażby program „Forte Cultura", którego partnerem wiodącym jest miasto Kostrzyn nad Odrą i partnerzy z siedmiu krajów, w tym Humboldt-University w Berlinie. Celem projektu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta