BCC: Eksperymenty nie przynoszą efektu
Program 500+ miał zasypać lukę demograficzną, ale liczba urodzeń wzrośnie ledwie o 30 tys. dzieci, przy ubytku ludności na poziomie 150 tys. rocznie. Program nie napędzi też, jak oczekiwano, popytu konsumpcyjnego – alarmuje BCC.
michał duszczyk
– Politykę premier Beaty Szydło należy określić mianem eksperymentu, polegającego na budowie państwa socjalnego z gospodarką rynkową – tak ocenia działania rządu Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club (BCC).
Jego zdaniem widać wyraźny rozdźwięk między działaniami Ministerstwa Rozwoju a poczynaniami innych resortów. – Rządowy „Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" sytuuje przedsiębiorcę jako źródło inwestycji, dochodów, zatrudnienia i podatków. Buduje strategię zaufania między państwem a inwestorem i prawodawcą. Deklaruje zmniejszenie barier biurokratycznych, liczby kontroli, racjonalność zamówień publicznych, zmniejszenie licencji i pozwoleń. Ale jednocześnie rząd wprowadza niedoskonałą klauzulę obejścia prawa podatkowego, akceptuje wadliwe prawo zamówień publicznych czy kontrolowanie firm bez uprzedzenia przedsiębiorcy o tej kontroli oraz zezwala urzędnikom na zbyt dużą dowolność interpretacyjną – wylicza Marek Goliszewski. Jego zdaniem zwłaszcza projekt ustawy Ministerstwa Sprawiedliwości o przejmowaniu w czasowy zarząd firm osób podejrzanych o przestępstwa niszczy to zaufanie.
Kobiety rzucają pracę
W czwartek odbyło się posiedzenie gospodarczego gabinetu cieni BCC. Jego ministrowie podsumowali działania rządu w II kwartale oraz przedstawili rekomendacje na drugie półrocze. Wnioski przekażą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta