Wartość pracy małżonka nie jest kosztem uzyskania przychodów
Angażowanie rodziny do prowadzenia firmy nie jest opłacalne. Przyznane małżonkowi lub małoletniemu dziecku wynagrodzenie nie zwiększy bowiem kosztów uzyskania przychodów.
Z art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT wynika, że za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej – także wartości pracy małżonków i małoletnich dzieci wspólników.
Każda umowa ma taki sam skutek
Zakaz zaliczania do kosztów podatkowych wartości pracy znajdzie zastosowanie nie tylko wtedy, gdy przedsiębiorca zdecyduje się zatrudnić kogoś z rodziny na umowę o pracę. Będzie tak również wtedy, gdy w grę będzie wchodziło zatrudnienie na umowę zlecenia czy umowę o dzieło.
Potwierdza to wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 7 lutego 2001 r. (I SA/Gd 2349/98). Wynika z niego, że „praca małżonka podatnika świadczona w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej niezależnie od tego, w jakiej formie jest wykonywana (czy to bezumownie, czy też na podstawie umowy o pracę, czy też umowy zlecenia lub umowy o dzieło), na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie stanowi kosztu uzyskania przychodu".
Podobnie wypowiada się w tej sprawie fiskus. Przykładem jest wydana przez Izbę Skarbową w Warszawie interpretacja z 22 czerwca 2010 r. (IPPB1/415-324/10-2/ES). Wynika z niej, że „przez pojęcie wartości pracy należy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta