Polska na peryferiach UE
Aleksander Kwaśniewski | Nieprzyjęcie przez nas euro było dużym błędem – mówi były prezydent.
Rz: Brexit i co dalej?
Aleksander Kwaśniewski, były prezydent: Wielka Brytania nie ma żadnego planu co robić z decyzją, która została podjęta, co robić z napięciami w Szkocji, Irlandii Północnej, jak rozmawiać z Unią Europejską. W UE panuje chaos ponieważ jest to pierwszy przypadek, kiedy procedury artykułu 50. Traktatu Lizbońskiego zostaną uruchomione. Dodatkowo ruchy antyeuropejskie we Francji czy Holandii będą korzystać z tego przychylnego wiatru i będą usiłowały ugrać swoje. Zbliżają się wybory we Francji, gdzie pani Le Pen może mieć bardzo dobry wynik.
W 2017 roku odbędą się także wybory w Niemczech.
AFD (Alternatywa dla Niemiec – red.) może osiągnąć wynik dwucyfrowy i zbliżyć się do poziomu socjaldemokracji niemieckiej. Czeka nas potężny chaos i Europa trzech prędkości.
Jak ten podział UE będzie przebiegał?
Założycielska szóstka, czyli Francja, Niemcy, Włochy i kraje Beneluksu, ma poczucie, że jest depozytariuszem tego projektu i od niej zależy utrzymanie go w ryzach, nie będzie więc gotowa na daleko idące odstępstwa czy kompromisy. Później jest strefa euro, czyli 19 krajów, które muszą ze sobą współpracować, bo to jest kwestia ich stabilności i rozwoju. No i będą powstawać peryferia europejskie, gdzie znajdą się Polska, Czechy, Węgry, Bułgaria, Rumunia....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta