Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Żona nie zawsze spłaci długi męża w ZUS

04 lipca 2016 | Pomocnik. Podatki | Anna Wojda

Zobowiązania składkowe powstałe po zawarciu rozdzielności majątkowej nie obchodzą małżonka biznesmena. To umowa separująca wspólne finanse partnerów i wspólne obciążenie. Do należności z ubezpieczeń społecznych stosuje się ordynację podatkową, a nie kodeks rodzinny i opiekuńczy.

Jeżeli przedsiębiorca jest w związku małżeńskim i zdarzają mu się zaległości w płatnościach, musi liczyć się z tym, że skutki opóźnień obciążą też jego partnera. Dotyczy to także odpowiedzialności za składki społeczne.

Unikną tego, gdy mąż i żona ustanowią tzw. rozdzielność majątkową, choć nadal pozostają we wspólnym stadle. To umowa separująca zarówno wspólne finanse partnerów, jak i wzajemne obciążenia za długi. ZUS jednak stara się nie zauważać takiego kontraktu i próbuje wyegzekwować zaległe składki od obojga, choć tylko jeden z nich jest przedsiębiorcą. Powołuje się przy tym np. na art. 471 ustawy z 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (dalej: kro).

Tymczasem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10487

Wydanie: 10487

Spis treści
Zamów abonament