Świadczenie urlopowe niższe niż odpis socjalny
Odpis podstawowy na fundusz socjalny to górna granica świadczenia urlopowego, uznawana często za standardową. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypłacać je w niższej wysokości. Aktualna jest wtedy zasada ustalania kwoty do wypłaty proporcjonalnie do etatu.
Pracodawca zatrudniający mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełny etat może utworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych albo wypłacać świadczenia urlopowe. Należy pamiętać, że to świadczenie nie jest wypłacane ze środków funduszu socjalnego. Oznacza to, że prawo do niego oraz jego wysokość nie są uwarunkowane od spełnienia przesłanek socjalnych takich jak sytuacja życiowa, rodzinna, materialna, a jedynie od długości urlopu.
Decydującą kwestią przy wypłacaniu świadczenia urlopowego jest podstawa zatrudnienia. Przysługuje ono osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Nie ma mowy o wypłacaniu takich świadczeń pracobiorcom zatrudnionym w oparciu o pozapracownicze formy zatrudnienia, jak umowa zlecenia czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta