Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Żeby grać w pokera, trzeba przestrzegać zasad

29 lipca 2016 | Dobra Firma | Grzegorz Ginalski

Bez obaw można obecnie organizować oraz uczestniczyć w turniejach pokera z przyjaciółmi. Zezwalają na to organy państwowe pod wpływem korzystnych dla graczy wyroków sądowych.

Zgodnie z ustawą o grach hazardowych do katalogu tych gier zaliczamy gry o wygrane pieniężne lub rzeczowe, których wynik w szczególności zależy od przypadku, a warunki gry określa regulamin. Co jednak istotne, ten sam przepis (artykuł 2 ustawy) wskazuje już enumeratywnie, że grami takimi są m.in. black jack, baccarat oraz poker. Ten bardzo niefortunny zapis ustawy sprowadził na miłośników pokera olbrzymie problemy. Jak bowiem uznano w orzecznictwie, wymienienie tych gier jako przykładów gier hazardowych oznacza, że winny być za takowe uznawane zawsze, bez względu na to, czy spełniają przesłanki określone w zdaniu pierwszym przepisu (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego II GSK 714, wyrok NSA II GSK 87/07, wyrok WSA w Warszawie VI SA/Wa 1000/06).

Poza obrotem

Efektem takiej interpretacji przepisu było praktycznie wyeliminowanie pokera oraz pozostałych gier z obrotu. Skoro uznano, że zawsze są to gry hazardowe, to mogły być one urządzane tylko na zasadach określonych w ustawie o grach hazardowych. Abstrahując od opisywania całości obostrzeń przewidzianych w ustawie, wystarczy wspomnieć, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10509

Wydanie: 10509

Spis treści
Zamów abonament