Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Proste zasady Franciszka

29 lipca 2016 | Kraj | Tomasz Krzyżak
autor zdjęcia: Wojtek Radwański
źródło: AFP

Przemówienia papieża koncentrują się wokół trzech zagadnień: jedności, solidarności i służby.

Nieco zawiedzeni muszą być ci, którzy czekali na to, że Franciszek udzieli na Wawelu lub Jasnej Górze ostrej reprymendy naszym politykom i biskupom. Jak dotąd papież nie mówił bowiem o „łamaniu zasad demokracji" w Polsce, nie krzyczał na nikogo w sprawie uchodźców.

Dwa pierwsze papieskie przemówienia, które można traktować jako swoiste przesłanie dla Polski i Polaków, są głębokie, a przede wszystkim uniwersalne. Mocno osadzone w społecznym nauczaniu Kościoła.

W obu wystąpieniach w sposób subtelny i delikatny poruszył sporo polskich problemów. Pewną niespodzianką może być to, że zrobił to w stosunkowo krótkim czasie.

Wydaje się, że podejmując próbę wyłowienia z papieskich przemówień słów kluczy, na pierwszym miejscu trzeba by było postawić trzy: jedność, solidarność, służba.

1W uznawanej za programowy dokument tego pontyfikatu adhortacji „Evangelii gaudium" papież zamieścił cztery zasady, jakimi ludzie winni się kierować w swoim życiu. Jedna z nich mówi o tym, że „jedność jest ważniejsza niż konflikt". Papież zauważa, że trudno jest „zbudować prawdziwy pokój społeczny ze złamanymi sercami, które rozpadły się na tysiąc kawałków", i mówi, że rozwiązanie konfliktów i wyprowadzenie z nich dobra możliwe jest jedynie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10509

Wydanie: 10509

Spis treści
Zamów abonament