Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyjątkowy rok na rynku przejęć

29 lipca 2016 | Ekonomia
Spadające wyceny zwiększają atrakcyjność polskich firm
źródło: Rzeczpospolita
Spadające wyceny zwiększają atrakcyjność polskich firm

Trwają przygotowania do kilkunastu megatransakcji. Ich łączna wartość może przekroczyć 50 mld zł. Tymczasem na świecie w tej dziedzinie posucha.

katarzyna kucharczyk

To będzie rekordowy rok. Właściciela zmienił już Bank BPH oraz wart ponad 3 mld zł pakiet akcji Pekao. To dopiero preludium do tego, co czeka nas w końcówce roku. Z naszych informacji wynika, że w toku jest kilkanaście dużych transakcji. Szacowana wartość każdej z nich przekracza 2 mld zł. Jeśli wszystkie zostaną zrealizowane (przy założeniu, że UniCredit sprzeda wszystkie pozostałe akcje Pekao), to będą miały łączną wartość ponad 50 mld zł. Żadna z nich nie jest umotywowana politycznie, ale wynika z czynników stricte rynkowych.

– Nie można potwierdzić ogólnie panującej opinii, że kapitał zagraniczny wystraszył się sytuacji politycznej w Polsce. Niska wycena spółek na warszawskiej giełdzie oraz silne fundamenty polskiej gospodarki stanowią zachętę dla globalnych inwestorów – mówi Jakub Zajdel, ekspert z MSL Group. Twierdzi, że po kilkumiesięcznym okresie niepewności bezpośrednio po wyborach obserwuje coraz więcej zapytań ze strony podmiotów zagranicznych.

Od banków po handel

W bankowości kandydatem do przejęcia jest jeszcze Raiffeisen. Prawdziwym hitem byłaby sprzedaż Allegro. Reuters informuje, że wśród zainteresowanych są chiński gigant Alibaba, eBay i fundusz CVC, a kwota transakcji może wynieść nawet...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10509

Wydanie: 10509

Spis treści
Zamów abonament