XX wiek: Ostrzeżenie na wagę życia
Tajne służby PRL i Francji zdobyły informację, że Szare Wilki planują zamach na Jana Pawła II. Szef francuskiego wywiadu próbował ostrzec papieża; służby PRL sprawę zataiły.
„Módlmy się, aby dobry Bóg oddalił przemoc i fanatyzm od murów Watykanu" – taką intencję wniósł Jan Paweł II w maju 1981 r. podczas mszy odprawianej w gronie najbliższych współpracowników. Kilka dni później, 13 maja, papież wyjechał na plac św. Piotra, aby spotkać się z wiernymi. Wówczas padły strzały, a w jego kierunku poleciało pięć kul. Ranny papież osunął się na ręce księdza Stanisława Dziwisza. Kilkanaście minut później trafił do szpitala, gdzie lekarze przez wiele godzin ratowali jego życie. Wiadomość o zamachu na papieża była dla demokratycznego świata szokiem. Jednak co najmniej dwie służby specjalne wiedziały, że zamach nastąpi.
Tajemnicza notatka
W 2006 r. prokurator Michał Skwara z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej wszczął śledztwo (sygn. akt S 12/06/Zk) m.in. w sprawie udziału funkcjonariuszy służb specjalnych PRL w zamachu na Jana Pawła II w 1981 r. W 2007 r. oficer katowickiej delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przesłuchał na potrzeby tego śledztwa płk. Jana Bąka, emerytowanego oficera II Zarządu Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (wywiad wojskowy PRL). W jego zeznaniach czytamy: „W kwietniu 1981 r., pracując w komórce Krajów Sojuszniczych, która była nieetatową Komórką Pionu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta