Trybunał będzie mógł wykonywać obowiązki
Sędziowie zakwestionowali kilka regulacji z nowej ustawy, która wchodzi w życie w najbliższy wtorek.
Marek Domagalski Paweł Rochowicz
Druga ustawa naprawcza, choć PIS kwestionuje wyrok, w lwiej części jednak się obroniła, poza oczywiście zakwestionowanymi przez TK w czwartek przepisami.
Jak powiedział Andrzej Wróbel, sędzia sprawozdawca, bez nich ustawa będzie mogła być stosowana w pełnym zakresie i nie wymaga żadnych uzupełnień, aby Trybunał mógł sprawnie wykonywać swoje obowiązki. Usunięte zostały bowiem te przepisy, które mu utrudniały lub uniemożliwiały badanie zgodności prawa z konstytucją – mówił sędzia.
Problem w tym, że rząd PiS najpewniej nie uzna wyroku, w konsekwencji nie będzie publikował wyroków wydanych w przyszłości. To może wciąż rodzić spory dotyczące funkcjonowania Trybunału w zakresie zakwestionowanych przepisów. Wydaje się jednak, że pole sporu zostało ograniczone, zwłaszcza gdy obie strony nie będą szukały zwady.
Co odrzucone
Zakwestionowane przepisy łączy to, że miały one zabezpieczać – na kilka miesięcy – przed kontrolą Trybunału ustawy przygotowywane przez PiS. I to PiS traci. Trybunał zakwestionował rozwiązanie, że jeśli w czasie narady nad wyrokiem w pełnym składzie sędziowie nie uzgodnią stanowiska, to czterech z nich mogłoby żądać odroczenia narady na trzy miesiące, a w razie niepowodzenia powtórzyć to jeszcze raz. Uchylił też prawo decydowania przez dowolnych trzech sędziów TK, nawet...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta