Lodowy biznes daje zarobić nad Wisłą
Lato to czas żniw na rynku lodów, ale Polacy jedzą ich już coraz więcej także poza sezonem. W 2016 r. sprzedaż znów może pójść w górę.
Beata Drewnowska
O ponad 16 proc. zwiększyły się wydatki Polaków na lody w pierwszej połowie 2016 r. – podaje za firmą badawczą Nielsen Nestlé Polska oferująca takie marki, jak Manhattan, Schöller i Mövenpick. W ujęciu ilościowym sprzedaż mrożonych deserów poszła w tym czasie w górę o ok. 15 proc. To oznacza, że mimo zmiennej pogody w lipcu i sierpniu – kluczowych miesięcy dla sezonu lodowego – branża ma duże szanse zakończyć ten rok wzrostem sprzedaży.
W 2015 r. przychody firm z branży lodziarskiej zatrudniających co najmniej dziesięć osób zwiększyły się o 7,8 proc., do 1,31 mld zł. Ich rentowność netto sięgnęła natomiast 9,3 proc. wobec 7 proc. w 2014 r. Była więc ponad dwa razy wyższa od średniej dla całej branży spożywczej. Paweł Wyrzykowski, analityk Banku BGŻ BNP Paribas, zwraca uwagę, że w tym roku, może być podobnie, choć rentowność może być niższa niż w 2015 r. Podrożały bowiem cukier i kakao.
Gonimy Finów
W 2015 r. przeciętne spożycie lodów per capita wyniosło w polskich gospodarstwach niespełna 2,9 litra – podaje GUS. To oznacza, że było o 9...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta