Jak przebiega procedura podziału zysków
Decyzję o przeznaczeniu wypracowanego przez spółkę wyniku podejmuje zgromadzenie wspólników w drodze uchwały. Niezbędne jest ustalenie osób uprawnionych do dywidendy oraz kwot dostępnych do wypłaty.
Spółki prawa handlowego, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, są zobowiązane do zatwierdzenia sprawozdania finansowego do 30 czerwca. Czynności tej dokonuje organ zatwierdzający, którym dla spółek osobowych, zgodnie z ustawą o rachunkowości (dalej: uor), są jej wspólnicy. Dla spółek, których sprawozdania finansowe były objęte obowiązkowym badaniem przez biegłego rewidenta, zatwierdzenie sprawozdania musi zostać poprzedzone wydaniem opinii i raportu z badania. Dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania jednostka może podjąć decyzję odnośnie do przeznaczenia zysku wygenerowanego w roku, za który sprawozdanie zostało sporządzone.
Na jakie cele
Zgodnie z kodeksem spółek handlowych (dalej: k.s.h.) decyzję odnośnie do podziału zysku podejmuje zgromadzenie wspólników w drodze uchwały. Wypracowany w roku obrotowym zysk może zostać przeznaczony na następujące cele:
- wpłata na kapitał zapasowy,
- wpłata na kapitał rezerwowy,
- wypłata dywidendy,
- pokrycie straty z lat ubiegłych,
- nagrody dla pracowników,
- darowizny,
- przyszłe inwestycje,
- zasilenie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych,
- inne cele określone w uchwale zgromadzenia wspólników.
Możliwe jest oczywiście rozwiązanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta