Rozliczanie zagranicznych delegacji – jaki kurs zastosować
Podatnicy często mają wątpliwości, po jakim kursie powinni rozliczyć się z pracownikiem z tytułu jego podróży za zagranicę. Czy przyjęty kurs może zostać zastosowany także do ujęcia księgowego i podatkowego kosztów wyjazdu?
Dominika Szwajka, konsultantka w Dziale Usług Księgowych PwC
Rozliczanie podróży służbowych pracowników zostało szczegółowo uregulowane w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (dalej: rozporządzenie). Tytuł rozporządzenia może sugerować, że odnosi się ono jedynie do pracowników jednostki sfery budżetowej. Jednak z art. 775 kodeksu pracy wynika, że przepisy rozporządzenia można stosować również w przypadku podróży służbowej pracowników pozostałych jednostek, chyba że układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania lub umowa o pracę określają inne warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowych.
Podróże służbowe, w tym zagraniczne, dotyczą coraz większej grupy pracowników. Prawidłowe rozliczenie zagranicznej delegacji może powodować wiele trudności – zarówno samym pracownikom, jak i osobie prowadzącej ewidencję księgową oraz podatkową kosztów związanych z podróżami służbowymi. Kluczowe może okazać się prawidłowe określenie kursu, po którym powinna zostać rozliczona delegacja.
Pracodawca wysyłający pracownika w zagraniczną podróż służbową powinien wypłacić mu zaliczkę w walucie obcej na pokrycie kosztów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta