Mała historia „kubańskiego obozu”
Barack Obama ma szansę zrealizować jedną ze swoich obietnic – zamknąć obóz dla podejrzanych o działalność terrorystyczną. W Guantanamo właśnie ubyło 15 więźniów. Pozostało 61.
Wśród nich Chalid Szejk Mohammed uznawany za pomysłodawcę zamachów na Amerykę z 11 września 2001 r., bliski współpracownik Osamy bin Ladena, mający polski epizod w więziennym życiorysie. To on, jak wynikało z doniesień mediów amerykańskich, był w 2003 roku najważniejszym z przetrzymywanych w tajnym więzieniu CIA w Starych Kiejkutach.
Uwolnieni z Guantanamo pojechali na odbywanie dalszej kary do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, 12 z nich to Jemeńczycy, trzech Afgańczycy, podał amerykański Departament Obrony. Niektórzy przebywali tam – bez postawienia formalnych zarzutów – prawie 14 lat, czyli mniej więcej tyle istnieje wzbudzający kontrowersje obóz.
Powstał w styczniu 2002 r. w najgorętszej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta