Pierwszy taki puchar
W 1963 roku władze GKS Płomień Milowice postanowiły skoncentrować się na jednej dyscyplinie. Wybór padł na sekcję siatkówki.
Płomień założyli, jeszcze w 1929 roku, strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej przy kopalni Wiktor w Milowicach. Z początku grało się tu w piłkę, po wojnie dołączyły gimnastyka, boks, dżudo i szachy. W 1961 roku także siatkówka, ale pierwsze podejście było nieudane (brak własnego boiska, dwa mecze oddane walkowerem i wycofanie z rozgrywek B-klasy). Efekt przyniosła podjęta parę lat później druga próba – przybrał postać szesnastu medali mistrzostw Polski oraz zwycięstwa w rozgrywkach o Puchar Europy Mistrzów Krajowych. Przez blisko cztery dekady to było jedyne polskie trofeum klubowe w sportach zespołowych (kolejne, w maju tego roku, dołożyli piłkarze ręczni Vive Tauronu Kielce, po zwycięstwie w Lidze Mistrzów).
O tym, że nadchodził dobry okres w dziejach sosnowieckiej kopalni zaświadczało wydawnictwo Wydziału Propagandy i Agitacji KW PZPR z tamtego czasu – tytuł: „Milowic droga do sukcesu: 1650 mb chodnika węglowego w październiku 1964 roku".
– Dyrektorem kopalni był wówczas Jerzy Strzemiński. Podobała mu się siatkówka i inwestował w nią, a wtedy pieniądze były nie mniej ważne niż dziś – mówi „Rzeczpospolitej" Ryszard Bosek, były siatkarz Płomienia, reprezentant Polski, mistrz świata i mistrz olimpijski. – W tym czasie wszelkie kluby „systemowe", nie tylko górnicze, ale też kolejowe, czy wojskowe, zapewniały dobre warunki. Już podczas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta